Защо заземителната уредба е важна за качеството на мълниезащитната система?
Дори в една система за защита от мълнии да има инсталиран мълниеприемник с изпреварващо действие от най-ново поколение, придружен с дългогодишна гаранция и 25-30 години експлоатационен живот (както на повечето мълниеприемници), то ефективността му да предпазва качествено ще е изложена на съществен риск, ако няма добре изградена заземителна уредба.
Можем да онагледим казаното по следния начин. По-долу са представени изображения, чрез които най-общо са показани елементите на една мълниезащитна система и пътят на мълнията, чиято енергия следва да бъде отведена успешно в земята, така че да няма поражения върху защитавания обект.
В първия случай (фиг.1) е представена добре функционираща система, отговаряща на необходимите стандарти за качествено изграждане. Земното съпротивление е в норма /под 10 ома за активна мълниезащита/, което е условие за безпрепятственото отвеждане на ел. енергия в земята. Във втория случай (фиг.2) е представена неефективна мълниезащитна система, при която надземната част е изградена според стандартите и съобразена с иновациите на пазара, но е пренебрегнат контролът в частта, която не се вижда /заземителната уредба/. Често при такава система замереното земно съпротивление е по-голямо от 10 ома (нормативното ограничение за ефективна система). Това може да бъде първият сигнал за това, че заземителната уредба е некачествено изградена, липсва изцяло или е компрометирана. Наличието на некачествена система е предпоставка за тежки щети по обекта при директно попадение на мълния. Най-често такива са пожарите, разрушена покривна конструкция, нарушено качество на целия обект.