Конвенционалната мълниезащита е най-старата и добре позната технология за защита от директно попадение на мълнии в сгради, съоръжения и открити пространства. Основните компоненти на мълниезащита от конвенционален тип са прътови мълниеприемници /тип Франклинов прът / и мълниезащитна мрежа /тип Фарадеев кафез/, които чрез токоотводи са свързани към заземителната инсталация.
Изисквания за гръмоотвод: Мълниеприемниците са пръти, които могат да бъдат произведени от различни материали като от алуминий, стомана или мед. Мълниеприемните пръти могат да бъдат с различна височина – от 2.00 м. (над най-високата точка на защитавания обект) до максимална препоръчителна височина до 7.00 м. за конвенционалните мълниеприемници, за да не бъде нарушена тяхната механична устойчивост. Най-често се използват пръти с дължина до 4.0м. Поставят се на комините, асансьорните шахти, бетонни бордове и върху специални бетонни основи за плосък покрив.
Мълниезащитна мрежа / тип Фарадеев кафез/, този метод, по който може да се проектира една мълниезащитна инсталация, се прилага при сгради с плосък покрив. Мълниезащитната мрежа се изгражда във формата на правоъгълник с размери от 5х5 м до 20х20 м, в зависимост от нивото на мълниезащитата. Мълниезащитният проводник е с диаметър 8-10мм, поставя се. на специални пластмасови бетонни държачи за плосък покрив с височина 10 см, лежащи свободно, без да се залепят или дюбелират към покрива. Разполагат се през 1.0 м, което гарантира добро захващане на проводника и не позволява увисване. Изградени са от UV- устойчив материал, което им гарантира дълъг експлоатационен живот, при всякакви метеорологични условия. Пластмасовите бетонни блокчета се монтират и демонтират лесно, без да се използва какъвто и да било инструмент.