В таблицата по-горе са представени комбинациите от материали, които са допустими при изграждането на мълниезащитни инсталации. Най-удачният вариант е винаги да се влагат еднородни (ДА++) или съвместими материали (ДА). Това ще ни гарантира дълъг и надежден експлоатационен живот на системата за защита от мълнии. В случаите, когато е неизбежно и се налага да се направи връзка между различни /несъвместими/ материали (НЕ), задължително е тя да се осъществи с биметална клема /биметален съединител/.
Не се препоръчва да се инсталират компоненти от мед над или в непосредствена близост до алуминиеви или горещо поцинковани елементи. Под въздействието на дъжд, сняг или други влияния, смити частици от медта могат да попаднат върху алуминиевите или горещо поцинкованите елементи и това да доведе до бърза корозия в контактната повърхност /галванична връзка/, а с времето и в цялото изделие.
Мълниезащитните системи обикновено се изграждат от високопроводими сплави от алуминий или мед. Изборът на конкретен материал може да зависи от фактори като:
- Разходи за суровини на материалите: Алуминият е значително по-евтин от медта.
- Съвместимост: Алуминиевите проводници трябва да се използват върху алуминиеви, стоманени или поцинковани повърхности, за да се избегне галванична корозия, и не трябва да се използват в контакт с бетон или земя.
- Естетика: Цветово алуминият е по-подходящ за повърхности със светъл цвят, а медта за повърхности с по-тъмен цвят.