Наредбите UNE 21186, NFC 17102 и NP 4426, регулиращи мълниезащитната дейност съдържат метод за оценка на риска от попадение на мълния.
Диком ООД, Ви представя опростена и автоматизирана версия за осъществяване на анализ на оценка на риска за поражение от мълнии /индекс на риска от поражение от мълнии за всякакви видове сгради. Програмата е разработена и осигурена от испанския производители на технологични решения в областта на мълниезащитата - АIDITEC SYSTEMS и е предоставена за безплатна употреба, за да могат специалистите да постигат с лекота максимална ефективност на мълниезащитните системи при проектирането и изграждането.
При необходимост от експертно мнение и съвети за по-нестандартни проекти /по-сложни конструкции, обекти с разчупен архитектурен дизайн и др/, можете да се обърнете и към екипа на „Диком“ ООД - консултациите са напълно безплатни!
Програмата е базирана на методологията, установена в международния стандарт EN 62305-2: “Мълниезащита – Част 2. Според международната електротехническа комисия /International Electro technical Commission (IEC) преди да се проектират системите за мълниезащита на даден обект или сграда, трябва задължително да се извърши оценка на риска за поражение от мълнии.
► Наличие на електронно оборудване в сградата, което може да дефектира от попадение на мълния в района или вследствие на проявили се атмосферни пренапрежения в електрическа мрежа;
► Електрозахранването на сградата – въздушно или подземно;
► Степен на пожароустойчивост на сградата;
► Наличие в сградата на пожароизвестителна и пожарогасителна инсталация, както и на средства за пожарогасене;
► Числеността на хората в сградата или в непосредствена близост до нея;
► Възможността за загуба на човешки живот причинени от пожар, паника или токови удари, в зависимост от вида на конструкцията;
► От какъв материал е изграден подът на сградата (бетон, керамика и т. н.).
Стандартът, на който следва да отговоря оценката на риска в България е НАРЕДБА 4/22.12.2010 г. ЗА МЪЛНИЕЗАЩИТА НА СГРАДИ, ВЪНШНИ СЪОРЪЖЕНИЯ И ОТКРИТИ ПРОСТАНСТВА. Но оценката на риска трябва да отговаря на междурароден стандарт БДС EN 62305-2. “Мълниезащита -Част 2. “Оценка на риска”