Какво правят мълниите?
► Пожар
Пожарът може да започне навсякъде, където към откритите контакти са свързани електрически уреди или се доближават до запалими материали (дърво, хартия, газови тръби и т.н.) в сграда - включително структурна дървесина или изолация вътре в стените и покривите. Когато разрядът на мълнията преминава през електрическите кабели, често те прегряват или дори „изпарява” проводниците, създавайки опасност от пожар навсякъде по засегнатите вериги.
Страничен удар на мълния (това е „прескок” на мълнията от мястото, където е паднала до запалим материал, човек и т.н.). Страничните мълнии могат да „скачат” в помещенията, като евентуално да наранят всеки, който се окаже на пътя им. Те могат също да запалят материали в складове, бензиностанции, гаражи и др.
Не е необичайно "страничните удари на мълнии" да се появяват вътре в къщата или сградата, където цялата или част от разряда на мълнията ще „прескача” през помещението, за да достигне земята - например от електрическата инсталация до добре заземени водопроводни тръби.
► Повреда на строителни материали
Експлозивната ударна вълна, създадена от разряда на мълнията, може да разрушава части от стени дори и цели стени, да раздробява бетона и мазилката и да изпочупва прозорци, витрини, стъклени врати и др.
► Повреда на уредите
Телевизори, видеорекордери, микровълнови печки, телефони, лампи и почти всичко включено в засегнатата верига може да се повреди непоправимо. Електронните устройства и компютрите са особено уязвими.
Проектирането и изграждането на мълниезащитна инсталация не възпрепятства удара на мълнията, а дава по-добър, по-безопасен път за отвеждане на огромния електрически разряд към земята. Въздушните терминали, кабелите и заземяващите пръти се обезопасяват, предотвратявайки пожар и повреда на повечето уреди.