Съвети за поведение на открито по време на гръмотевични бури
► Прогнозите за опасно време не са за пренебрегване. Когато чуем, че предстоят бури, е добре да изберем маршрути за разходка, които са в близост до дома ни или друго по-сигурно помещение (открити навеси, спирки, хамбари и т.н. не влизат в тази категория).
► Ако все пак сме далеч от безопасна постройка, най-сигурното място е автомобилът. Като важно условие е той да е със закрит таван. В случай, че Ви се наложи да го използвате като убежище по време на буря, е важно да знаете, че прозорците трябва да бъдат затворени. (велосипедите и мотоциклетите не са безопасни - което подсказва, че безопасността, която автомобилът осигурява не се свързва с гумените колела като изолатори, а с конструкцията на автомобила, който осигурява защита тип „Фарадеев кафез“).
Ако сте останали навън без възможност за подслон, има няколко правила за безопасност, които да следвате:
► На първо място е добре да се ориентирате какво се случва около вас по правилото „30-30“. Т.нар „светкавица“ е светлинният елемент на една мълния, а „гръмотевицата“ - звуковият. Ако между нея и последващия гръм изброите по-малко от 30 секунди, то Вие не сте в безопасност. Ако секундите са по-малко от 10, то гръмотевичната буря е на около 3 км. При по-малко от 3 секунди между светкавица и последващ гръм, Вие сте в епицентъра на бурята.
► Втората част от правилото „30-30“ дефинира кога се приема за безопасно да излезете на открито. Препоръчително е това да стане не по-малко от 30 минути, след като чуете последния гръм. Правилото е индикативно за това дали опасността Ви приближава или се отдалечава и ще Ви отмине.
След като сте се ориентирали в обстановката е важно да контролирате поведението си, защото паниката е лош съветник. Насоки за безопасно поведение:
► Не се стои под дърво или около корените му; избягват се стълбове. Безопасното разстояние от тях е 10 м. Причината е, че има по-голяма вероятност върху тези обекти да има директно попадение на мълния.
► Не се ляга на земята. Ръцете не се опират в земята. Не се бяга. По възможност се избира статично положение с минимален физически контакт със земната повърхност. Колкото по-малък е физическият контакт с повърхност, по която протича ел. напрежение, толкова по-малка е вероятността от тежки и непоправими последици за човешкото здраве.
► Не се практикува спорт, не се язди; Не се стои в близост до стадни животни. Статичното положение спомага да се избегне риска от т. нар. крачно пренапрежение и съответните последици от него върху здравето.
► Не се стои в голяма група от хора. Не се държи за ръце. Безопасното разстояние е около 3 м. един от друг.
► Не се използват мобилни телефони. Най-добре е да бъдат изключени.
► Не се използват чадъри. Не се носят обемни метални предмети като щеки, туристически раници и сходни.
► Стои извън водоеми - по възможност далеч от тях. Бреговете и скалите около тях също се считат за много опасно място.
► Не се практикува риболов. Риболовните принадлежности се числят към опасните и е правилно да не са около нас.
► Мокрите дрехи също биха могли да увеличат опасността за здравето ни.